Witamy na pierwszym polskim blogu o Howrse w zupełnie nowym wydaniu! Zapraszamy na naszą grupę ogłoszeniową na Facebooku - banner z odnośnikiem na bocznej kolumnie.

sobota, lipca 6

Katalog ras: koń fryzyjski

W naszej serii o rasach koni przyszła pora na konie fryzyjskie.

Konie fryzyjskie na Howrse


Koń fryzyjski: źrebię i dorosły

Gatunek: koń wierzchowy
Wzrost: od 155 cm do 165 cm (15,5-16,5 dłoni *)
Data dodania na Howrse PL: koń startowy
Ranking popularności ras: miejsce 7. (ok. 290 tys. osobników na dzień 25.08.2015)Największe um: wytrzymałość, ujeżdżenie, prędkość
Najlepsza specjalizacja: western
Przoduje w: cuttinguKonie fryzyjskie są wyjątkiem w świecie Howrse, ponieważ występują tylko w jednej maści: karej (100%)

  Najlepsza hodowla tych koni to The Black Knights obecnie osiągają ok. 2800 um i  ok. 2100 PG!
Dobra genetyką, bo aż ok. 1200 PG mogą się pochwalić jednorożce fryzy z De Terra Somnia

Szukaj, a znajdziesz!
Tak, chodziło o konie fryzyjskie!
Pytanie, na które odpowiedź należy wysłać na pocztę prywatną na Howrse do Nadis to...
Kiedy obchodzimy Halloween? :P

Konie fryzyjskie w realu 

W rzeczywistości jest inaczej niż w grze, a dowodem na to są konie fryzyjskie - występują one zarówno w maści karej jak i (rzadziej) skarogniadej. Mimo to jednak te wierzchowce są najczęściej kojarzone w czarnym wydaniu - i trzeba przyznać, że ten kolor bardzo do nich pasuje ;) Czasem konie te mają białe odmiany, lecz jedyną dopuszczalną "plamką", którą koń tej rasy może mieć (a to i tak jedynie klacz i wałach) - jest gwiazdka na czole. Dodatkowy wymóg to dopuszczanie do reprodukcji jedynie karych ogierów odmiany kruczej, a nie wroniej.Mama i źrebak

Mimo tego w Internecie krążą plotki o istnieniu... białych koni fryzyjskich. Nawet po wpisaniu w Google frazy "biały koń fryzyjski" pokazuje się nam parę obrazków. Myślę, że jeśli urodził się kiedykolwiek taki koń to albo jest to rzadka mutacja genetyczna albo koń nieczystej krwi, bo np. któryś z jego rodziców to, powiedzmy, siwy arabek :) Fryzy to konie zimnokrwiste pochodzące z Fryzji - krainy historycznej w Holandii. Rumaki te posiadają zazwyczaj bujną grzywę, ogon oraz szczotki pęcinowe. Mają charakterystyczny, wysoki chód.
Konie te są średniej wysokości najczęściej 154 - 160 cm w kłębie lecz zdarzają się i 1,8 metrowe "olbrzymy". Nie są narowiste, a za to ufne i chętne do pracy z człowiekiem, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w rekreacji, a z racji majestatycznych chodów również w zawodach ujeżdżenia, rozmaitych pokazach, zaprzęgach. Są też zazwyczaj widywane podczas hipoterapii - leczeniu chorób za pomocą kontaktu z koniem.

* Dłoń - anglosaska miara wysokości konia w kłębie wynosząca ok. 10 cm

Jeździliście kiedyś na koniu tej rasy?
Invisible.♥

12 komentarzy:

 1. Ładnie napisane, miło się czytało. :)
  Nie jeździłam, ale zamierzam! ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam że może być biały koń fryzyjski ...
  ~ MonsterHighXD_

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, chciałam zamówić post z wywiadem ze mną, prowadzić go będzie Sunami.
  -Ow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo zabawne ;p
   A teraz proszę o niespamowanie :)

   Usuń
  2. Ow pisze! XD
   Ale blog jest popularny! ^^

   Usuń
 4. Nie ma białych koni fryzyjskich,a wyświetlają się andaluzy albo luzytany. Nikt nie kojarzy koni zimnokrwistych z gorącokrwistymi, bo to głupota, więc nie wiem skąd ten pomysł z siwym arabem :-/ Post niedopracowany. Te same obrazki pokazują się przy wpisaniu wyżej wymienionych przeze mnie ras.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyraźnie zaznaczyłam, jakie konie nie są dopuszczane do hodowli, a co do siwego araba, to informację że ktoś skrzyżował te dwie rasy i ma z tego źrebaki przeczytałam na pewnym forum i to nie jest mój pomysł :-/

   Usuń
 5. Białe fryzy to mieszańce. Zazwyczaj z andaluzem. Nie są dopuszczalne do hodowli. A w związku z tym, że są mieszańcami, to nie możemy nazwać ich już fryzami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ludzie, uspokójcie się z tymi białymi fryzami ;d Istnieje coś takiego jak albinizm. Widziałam kiedyś zdjęcie białego fryza albinosa - miał czerwone oczy i różową skórę.

  Krakatoa

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wydaje mi sie żeby były białe lub inne fryzy. Są tylko kare.
  A, i pierwszym koniem na jakim jeżdziłam była klacz fryzyjska o imieniu Rina.

  OdpowiedzUsuń