Witamy na pierwszym polskim blogu o Howrse w zupełnie nowym wydaniu! Zapraszamy na naszą grupę ogłoszeniową na Facebooku - banner z odnośnikiem na bocznej kolumnie.

środa, czerwca 4

Avatary wycinane

W końcu ukończyłam obiecany poradnik, mam nadzieję, że Wam się spodoba:)

Potrzebujemy:
 • Programu Gimp (można też inny, ale w tym pokażę).
 • Dowolnego obrazka do wycięcia (uwaga! nie wybierajcie zbyt dużego, ponieważ przy zmniejszaniu się rozmaże).
Jeśli wszystko już gotowe to możemy zaczynać :)

I Przygotowanie obrazka.
Po odpaleniu programu Gimp wybieramy na górnym pasku Plik -> Nowy i wybieramy/wpisujemy wszystko jak na obrazku poniżej:

Szczególnie ważne są tu wymiary obrazu i wypełnienie przezroczyste!

Następnie wklejamy obrazek i w prawym górnym rogu klikamy prawym myszy w aktualną warstwę i wybieramy 'Do nowej warstwy'. Tutaj macie to zilustrowane:

Jeśli obrazek jest zbyt duży to trzeba go zmniejszyć. W tym celu należy go przeskalować do odpowiednich wymiarów (120px x 120px).Cały obrazek może być większy, ale fragment, który chcecie mieć na avatarze nie może wychodzić poza pole. 'Skalowanie' to pierwsze narzędzie od lewej i czwarte od góry. Po wybraniu narzędzia wystarczy kliknąć w nasz obrazek. Możemy potem chwycić go za róg i przeciągnąć do odpowiednich rozmiarów. Jak już ustawicie odpowiednie rozmiary, kliknijcie 'Przeskaluj'.

Jeśli obrazek jest w niewłaściwym miejscu, wybierzcie narzędzie 'Przesunięcie' (2 od lewej i 2 od góry) i ustawcie obraz tak, jak tylko chcecie.

II Zaznaczenie ścieżki.
Aby łatwiej się nam pracowało, powiększmy obraz. (Trzeba kliknąć w lupę, zaznaczyć na dole okna 'Powiększenie' i kliknąć w miejsce na obrazku, które ma być powiększone).
Wybieramy narzędzie 'Ścieżki' (3 od lewej i 2 od góry). W trybie modyfikacji ustawiamy 'Projektowanie' i przystępujemy do pracy. Zaznaczamy punkty, jakbyśmy chcieli obrysować nasz obrazek tak, jak łączy się kropki w kolorowankach dla dzieci. Nie przejmujemy się, jeśli coś krzywo wyjdzie. Na okrągłych miejscach robimy to tak, jakby były proste. Tak jak tu:
Jeśli stwierdzicie, że chcecie zmienić położenie danego punktu, to w dolnym oknie wybierzcie 'Przesunięcie' i przesuńcie punkty.

Jeśli wszystkie punkty są na właściwym miejscu należy kliknąć 'Zaznaczenie ścieżki', a następnie zaznaczyć 'Modyfikacja'. Teraz nasze proste linie możemy dowolnie wyginać i zakręcać, wystarczy odpowiednio przeciągać.
Pamiętajcie, że jeśli coś Wam się nie spodoba - zawsze możecie cofnąć, lub wybrać 'Przesunięcie' i zmienić położenie punktu ;) Kiedy już wszystko ustawicie - kliknijcie znowu 'Zaznaczenie ścieżki', a potem skopiujcie i wklejcie do nowej warstwy (jak pisałam na początku poradnika). Starą warstwę można usunąć. Można dodać też jakiś tekst i gotowe.

Wszystko zapisujemy!

III Używanie w formacie png.
Żeby móc używać avatara na Howrse, musi być on w odpowiednim formacie.
W tym celu klikamy na górnym pasku Plik ->Wyeksportuj. W rozszerzeniu po nazwie wpisujemy .png i klikamy 'Wyeksportuj'. Później nie zmieniając ustawień kilkamy jeszcze raz 'Wyeksportuj' i gotowe :)


Jak słusznie zauważyła miryda, w starszych wersjach programu nie ma tej opcji. Więc trzeba po prostu wybrać 'Zapisz jako' i uzupełnić nazwę pliku o rozszerzenie .png.


Nie wiem, czy będzie widać na blogu przezroczystość, ale to efekt:


*Od razu uprzedzam, że wiem o istnieniu 'inteligentnych narzędzi' itp., ale wiem również, że ręczny sposób jest bardziej precyzyjny, ponieważ zależy od nas, a nie od 'inteligentnych narzędzi', więc proszę mi tego nie wypominać.

W przyszłości może zrobię post z takimi avatarmi z CR do darmowego użytku.

Jak Wam podobał się poradnik? Zrozumieliście chociaż trochę?
miodowa

11 komentarzy:

 1. Nie jestem do ko}ca pewna, ale w starszych wersjach Gimpa (chyba 2.6 - nie za bardzo się orientuję :D) nie ma opcji wyeksportuj. Jest tylko "zapisz" i "zapisz jako". Wybieramy drugą opcję. Wtedy po nazwie pliku wpisujemy .png (albo szukamy tego rozszerzenia, ale moim zdaniem lepiej wpisać).
  Takie małe dopowiedzenie, bo może się przydać. ;)
  - miryda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam tę nowszą wersję, więc się nad tym nie zastanawiałam, ale masz rację
   jeśli nie będziesz miała nic przeciwko dopiszę to do posta
   dziękuję :)

   Usuń
 2. Zrobienie serii darmowych avatarów z ogłoszeniami dotyczącymi kupna/sprzedaży potrzebnych graczom koni i przedmiotów to doskonały pomysł! Z chęcią Ci pomogę :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mogę pomóc.
   Błękitny Księżyc

   Usuń
  2. ok, trzymam Was obie za słowo ;p
   odezwę się przy realizacji

   Usuń
 3. Ja także się zgłaszam ;d
  ~Żywiołek

  OdpowiedzUsuń
 4. "Następnie wklejamy obrazek i w prawym górnym rogu klikamy prawym myszy w aktualną warstwę i wybieramy 'Do nowej warstwy'."
  Wkleiłam, co dalej?
  "klikamy prawym myszy w AKTUALNĄ WARSTWĘ"
  Gdzie jest ta aktualna warstwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pokazałam na zdjęciu
   to jest ta zaznaczona na niebiesko

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko okej, jedyny problem tkwi w tym, ze mimo iz zapisuje w formacie png to obraz nie jest przeroczysty co mnie martwi :/ Tlo jest biale.

  OdpowiedzUsuń