Witamy na pierwszym polskim blogu o Howrse w zupełnie nowym wydaniu! Zapraszamy na naszą grupę ogłoszeniową na Facebooku - banner z odnośnikiem na bocznej kolumnie.

czwartek, kwietnia 12

Ośrodek Jeździecki: Łąki.

Jednym z podstawowych sposobów zarabiania w ośrodkach są łąki. Wbrew pozorom nie jest łatwo utrzymać je w dobrym stanie jednocześnie wykorzystując tak, żeby nam się to opłacało.

Możemy je kupić w sklepie ośrodka jeździeckiego. Łąki dostępne w sklepie posiadają różne rozmiary oraz różne stopnie żyzności. Będą używane jako pastwiska dla koni bądź jako pola uprawne.


Żyzność jest kluczowym elementem. To właśnie od niej zależy ilość plonów. Jest brana pod uwagę również przy opisie ośrodka co jest równoznaczne z liczeniem jej do prestiżu.  Koń umieszczony na żyznej łące zjadać będzie więcej trawy niż ten na nieurodzajnej. Wpływa to także na decyzję większości hodowców.

W sklepie do wyboru mamy dwa rodzaje łąk: zwykła (o słabej żyzności - 70%) oraz żyzna (100%). Bez względu na to, czy postanowimy wykorzystać łąkę jako pastwisko, czy pole uprawne, jej żyzność będzie spadać w trakcie użytkowania. Aby ją przywrócić, musimy zostawić łąkę, by poleżała odłogiem, czyli nie wykonywać z nią żadnych czynności. Pamiętaj, że łąka może odzyskać tylko tyle żyzności, ile miała w momencie zakupu. Jeśli więc łąka od początku nie była żyzna, to i taka pozostanie. Dlatego aby utrzymać tę cechę ośrodka w najlepszej kondycji, warto już na początku poświęcić część funduszy na ten zakup.

Łąka odzyskuje codziennie:
1% jesienią lub wiosną,
3% latem 
0.2% zimą.Pastwiska:
Każdy koń zajmuje pół akra łąki. Tak więc ośrodek posiadający 20 boksów musi posiadać przynajmniej 10 akrów łąk (nie licząc upraw). Zawsze jednak warto kupić ich więcej w celu przeznaczenia na pola uprawne. 
Czystość łąk jest bardzo istotna.  Żeby utrzymać porządek na łąkach, potrzebujemy stajennych. Pamiętaj, że na pierwsze 20 boksów otrzymujesz stajennego za darmo od Howrse (nie jest widoczny), później musisz już zatrudnić jednego stajennego na każde 20 boksów.

Rolnictwo:
Możemy uprawiać rośliny na pięciu polach na raz, dlatego jeśli posiadasz wystarczająco funduszy, zainwestuj w duże łąki - w którkim czasie fundusze zwrócą się z nawiązką. Gatunki, które można uprawiać zależą od pory roku.
Jeśli posiadamy szklarnię, możemy siać nasiona wedle uznania, o dowolnej porze roku, bez ograniczeń (musimy tylko pamiętać że szklarnia jest liczona jako pole). Niestety nie możemy uprawiać w szklarni jabłek czy kuponów. Nie jest to idealne rozwiązanie bo możemy posiadać tylko jedną, 2-akrową szklarnię, ale dzięki temu w każdej chwili możemy posadzić niewielką ilość potrzebnego składnika.

Aby odstraszyć szkodniki i zwiększyć plony o 50% możemy postawić stracha na wróble.


Co i kiedy?


Tak jak w realnym świecie, w grze przy uprawach musimy zwracać uwagę na pory roku. Do każdej z nich przydzielone są odpowiednie plony:
Wiosną:
 • Marchewka, dojrzewa przez 9 dni
 • Jęczmień, dojrzewa przez 10 dni
 • Owies, dojrzewa przez 11 dni
 • Len, dojrzewa przez 8 dni
Latem:
 • Pszenica, dojrzewa przez 9 dni
 • Rzepa, dojrzewa przez 7 dni
Jesienią:
 • Kupony, dojrzewają przez 30 dni.
 • Jabłka, dojrzewają przez 30 dni (kiedy je zasadzimy, możemy zbierać owoce każdej jesieni, jednak wtedy przez cały rok liczą się do limitu pięciu pól).

Użycie nawozu skraca okres dojrzewania roślin.
 • Użyźniacz K - o jeden dzień
 • Użyźniacz ItRocks - o dwa dni
 • Nawóz - o trzy dni.
Aby zarobić pieniądze, możemy sprzedawać swoje plony Pani Hubert.
Jest jeden wyjątek: nie można sprzedać marchewek- są dostępne dla zakwaterowanych w ośrodku koni i podnoszą nieco jego prestiż.

Dla zarobku najbardziej opłacalna jest pszenica (nie tak jak większość ludzi sądzi - rzepa). Przy jej uprawie zyskujemy nie tylko ziarna pszenicy, ale również ściółkę ze słomy - po sprzedaży plonów z pięciu dużych, żyznych łąk ze strachami na wróble możemy zarobić ok. 400 000eq.

mugi-chan

3 komentarze:

 1. Świetnie wszystko objaśnione! Bardzo pomocna notka. :) Najbardziej ucieszyła mnie informacja o zyskach z pszenicy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okrojony ten artykuł.

  Jeżeli macie łąki w OJ kupcie 2x więcej niz potrzebujecie. Przykładowo:potrzebujesz 5 łąk dla koni w oj.Kup 10 na pastwiska + 5 na uprawy (bez szklarni) Razem 15 łąk.Dzięki temu w razie burzy łatwo zamienić brudne łąki na czyste, łatwiej też kontrolować żyzność.

  Nie opłaca sie kupować zwykłych łąk.One maja chyba max 50% żyzności,to mało.

  1 koń zajmuje 0,5 akra. Tak więc: 1 akr-2 konie, 2 akry-4 konie, 5 akrów-10 koni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli zostanie mi z kilkanaście kuponów z promocji to wydam co nieco na pszenice ^^

  OdpowiedzUsuń