Witamy na pierwszym polskim blogu o Howrse w zupełnie nowym wydaniu! Zapraszamy na naszą grupę ogłoszeniową na Facebooku - banner z odnośnikiem na bocznej kolumnie.

niedziela, sierpnia 18

Rodzaje pokryć

Kryjemy krzyżowo czy parka?
W hodowlach gdzie głównym celem jest zwiększanie Potencjału Genetycznego potomstwu bardzo często pada to pytanie.  Jeśli hodowla jest przodująca w PG danej rasy nie ma mowy o szukaniu ogiera na pokryciach publicznych. Dlaczego? To proste: Ogier będzie mieć słabsze PG i zaniży PG potomstwa.


Pokrycia dokonane za pomocą pokryć publicznych są dobre. Nawet bardzo. Jeśli nasza hodowla nie przoduje w rankingu potencjału, to doskonała okazja na uzyskanie potomstwa o lepszym PG niż u matki. Jest jednak minus. Konie z wysokim Potencjałem Genetycznym mają zazwyczaj drogie pokrycia, a trzeba jeszcze doliczyć koszt weterynarza (zależny od naszych funduszy). Drugim minusem jest to, że czasem możemy nie zauważyć i pokryć klacz koniem nie będącym czystej krwi (no chyba że tego chcemy, to już co innego).

Krycie krzyżowe to krycie matka - syn, córka - ojciec (bez obaw w howrse nie ma czegoś takiego jak kazirodztwo i źrebakom nic nie jest). Źrebie z takiego krycia ma niższy potencjał niż źrebie z krycia równoległego (ale i tak wyższy niż jego rodzice rodzice). Krycia krzyżowe sprawdzają się w momencie gdy nie chce nam się blupować obu koni do krycia równoległego, lub w hodowli nie ma nikogo chętnego do wyblupowania drugiego konia.

Krycie równoległe polega na pokryciu koni z tej samej lini (matka - ojciec, córka - syn). Źrebaki z takiego krycia mają lepsze PG niż z pokrycia krzyżowego. Wada: niestety trzeba wyblupować 2 konie zamiast 1.


Dużym plusem kryć krzyżowych o równoległych jest możliwość zaoszczędzenia funduszy. Z faktu, że konie zazwyczaj należą do tej samej hodowli (lub osoby), krycie jest dużo tańsze niż z Oferty Pokryć (zazwyczaj jest za najniższą możliwą stawkę).

Kluczowym elementem wszystkich pokryć jest BLUP. Jeśli jest niski, nie wiele pomoże nam krycie krzyżowe lub równoległe. Tylko z Ofert Pokryć będzie jakiś efekt (o ile różnica pomiędzy PG matki i ojca będzie dosyć spora).


mugi-chan

17 komentarzy:

 1. Dzięki :). Przyda mi się do hodowli arabów, bo niedługo mam zamiar zacząć. Masz może jakieś rady dot. hodowania arabów? Na przykład, na jakie przejażdżki je brać? Bo mam zaledwie 55 dni i nie nauczyłam się wszystkiego :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z arabami jest pewien problem. Ich główne umiejętności to prędkość, wytrzymałość i ujeżdżenie. Czwartą umiejętnością jest galop. Dlatego Dobrze jest wysyłać konie arabskie na przejażdżki galopem (krótkie i długie). Blupowanie zajmie trochę więcej czasu. Jeśli zaś chodzi o zawody to doskonale sprawdzą się w barrel racingu. W mniejszym stopniu w reiningu i cuttingu. Aby koń wygrał 20 zawodów proponuję puszczać go na zawody western pleasure, gdyż araby są słabe w kłusie, ale mocne w ujeżdżeniu i prędkości.
   Tylko pamiętaj!
   Najpierw przejażdżki i trening, później zawody
   (dokładniej opisane blupowanie masz TU)

   Mam nadzieję że pomogłam :)

   Usuń
  2. A jak doradzisz z końmi luzytańskimi? :)

   Usuń
  3. Dzięki :)

   Usuń
  4. Luzytany przodują w ujeżdżeniu, kłusie i galopie więc tu też jest problem taki że trzeba ukończyć przejażdżki kłusem i galopem (obojętnie czy długie, czy krótkie). Poza tym oczywiście trzeba ukończyć trening przodujących umiejętności. Konie luzytańskie są dobre w zawodach w ujeżdżeniu. Przy blupowaniu warto je puszczać na zawody w skokach, aby szybciej zdobyć 20 wygranych zawodów.

   Usuń
  5. Dzięki wielkie c;

   Usuń
  6. A trakeńskie?

   Usuń
 2. Ja w howrse konie mam na 'rzeź' , w ogóle mnie nie interesują xD Mam wszystkie rasy i nie wydaję na nie PD. Przez promocję. Wolę mieć te boskie i dzikie. Może czas wziąć się na hodowanie jednej konkretnej rasy? Coś z mojego doświadczenia wiem, że luzytańskie są najlepszymi końmi. W sumie to też zależy od hodowcy xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Wreszcie wiem co zrobić, by źrebaki miały większe PG ;p Teraz tylko nie wiem jak znaleźć kogoś, kto udostępni dobrego ogierka czystej krwi arabskiej bez domieszek ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post, nie wiedziałam o takich rodzajach pokryć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post na pewno pomoże mniej doświadczonym graczom ;)
  fibi12345

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydatny post, ale w pierwszym akapicie są błędy ortograficzne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, nie zauważyłam ich ponieważ pisałam ten post 2 razy. We wstępie użyłam słowa "ogr" celowo. Często w hodowlach zamiast ogier pisze się (między graczami) ogr. Taki nawyk.

   Usuń
 7. a czy jeżeli pokryje się zwykłego konia z pegazem to czy jest możliwość że źrebię będzie też pegazem? mam 3 dni stażu i jestem w tym nowa

  OdpowiedzUsuń