Witamy na pierwszym polskim blogu o Howrse w zupełnie nowym wydaniu! Zapraszamy na naszą grupę ogłoszeniową na Facebooku - banner z odnośnikiem na bocznej kolumnie.

piątek, października 25

Katalog ras: walijski kuc górski

I tak na blogu kończy się opisywanie ras koni i kuców z polskiego serwera w kolejnych katalogach. Jako ostatnie wystąpią moje ulubione walijskie kuce górskie!

A już niedługo spodziewajcie się wielkiego podsumowania ras, w którym znajdziecie m.in szczegółowe instrukcje blupowania dla każdego rodzaju koni oraz tabelkę, w której rasy będą dopasowane do poszczególnych zawodów (gratka dla hodowców mieszanek na rzecz poszczególnych dyscyplin).

 Kuce walijskie na Howrse:


 Dorosły i źrebak maści bułana (8 %)

Gatunek: Kuc
Data dodania na Howrse PL: od początku
Wzrost: od 127 cm do 133 cm (12,7 - 13, 3 dłoni)*
Popularność: 14. miejsce w rankingu popularności ras (na tą chwilę ok. 137 tys. osobników)


Najlepsze umiejętności: prędkość, ujeżdżenie, galop, (wytrzymałość)
Zawody:  wyścigi galopem, (reining)
Najlepsza specjalizacja: Klasyk


Koń o takim samym wyglądzie na Howrse PL: brak
Liczba maści: 15
Najczęściej występująca maść: kasztanowata (13 %)

Najrzadziej występująca maść: brudnokasztanowata (1 %)

Wszystkie maści pokazane na koniach:



Na tę chwilę najlepsze konie tej rasy czystej krwi osiągają ok. 1245 PG i ponad 1800 umiejętności. Są to konie z najlepszej hodowli koni tej rasy - "Waniliowe Kopyta". Walijskie jednorożce osiągają PG ok. 723 % z przyrostkiem "Kiedyś coś wymyślę...".



Średnie ceny walijczyków na sprzedażach bezpośrednich wahają się od 6 tys. do 16 000 equus. 


Kuce walijskie w realu:

 

Puchaty cremello ♥

Istnieje kilka tzw. "grup wzrostowych" kuców walijskich różniących się między sobą wysokością.
Poczynając od najniższej (sekcja A, walijskie kuce górskie) do najwyższej (sekcja D - coby walijskie), są to: walijskie kuce górskie, kuce walijskie typu B, kuce walijskie typu wierzchowego - sekcja C i Welsh Coby (coby walijskie). Jak same nazwy sugerują, wszystkie te konie pochodzą z Walii, regionu na Wyspach Brytyjskich znajdującego się na zachód od Anglii. Zatem z tego miejsca w Wielkiej Brytanii pochodzą nie tylko małe walijskie kucyki, lecz też średnio duże i masywne wierzchowce.
Skupimy się jednak na tym pierwszym typie kuców - sekcji A oraz na sekcji B.
Walijskie kuce górskie osiągają wysokość 110 - 120 cm w kłębie.*

Kuc maści siwej jabłkowitej

Siwek maści jabłkowitej powożący dorożkę

Walijski kuc górski występuje w każdym podstawowym umaszczeniu, ale najczęściej w siwym (na Howrse jest różnica - najwięcej jest kasztanków). Jest to mały, ale silny, muskularny i wytrzymały koń, idealnie dopasowany do deszczowego i zimnego klimatu Wysp. Żył tam już tysiąc lat temu. Kuce są łagodne, mają energiczny i efektowny typ ruchu. Walijczyk górski to mały kuc typu szlachetnego, o zgrabnej, "suchej" głowie z szerokim czołem. Ma duże oczy i małe uszy.  Wyglądem przypominają niekiedy, według mnie, małe konie arabskie xD
Walijczyki są to idealne kuce na oprowadzanki dla małych dzieci, jednak nie są to zdecydowanie kucyki-zabawki, które rodzice kupują rozpieszczając pociechy, ponieważ wymagają one solidnego wychowania i szkolenia. 

 Kuc walijski sekcja B, jasnokasztanowaty


Na Howrse mamy do czynienia z kucami dochodzącymi do 134 cm wzrostu, mogą to być też kuce typu B, czyli drugi rodzaj walijczyków. Są to konie zaprzęgowe i nadające się do pracy na farmie. Wywodzą się z walijskich kucy górskich i występują w każdym umaszczeniu, prócz srokatego.

Dla porównania pokażę Wam konie walijskie dochodzące do 152 cm wzrostu:


Kłusujący gniadosz klasy C 

 Cob walijski (sekcja D) w uprzęży

 Kary Welsh Cob pod siodłem, na tym zdjęciu prezentuje się jak wymarzony koń do ujeżdżenia ;)

* dłonie- anglosaska miara wysokości konia, w przeliczeniu na naszą jednostkę to ok. 10 cm
* wysokośc w kłębie - wysokośc konia mierzy się od ziemi do kłębu, części ciała konia znajdującej się u podstawy szyi, ponad przednią nogą i łopatką konia.

A Wy? Pracowaliście kiedyś z kucem walijskim? 
Invisible.♥

8 komentarzy:

  1. Ładniutkie są w rzeczywistości

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie :) Czekam na tabelke :) Przy jednorożcach też bd działało?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne, poszczególne rasy rożków mają takie same geny jak normalne konie tej rasy, a co za tym idzie - sposób blupowania ich i najlepsze umiejętności potrzebne do zawodów się nie zmienią :)

      Usuń
  3. On. Jest. Piękny.

    Chyba mój ulubiony kuc C:

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to jest Twoja ulubiona rasa Invisible.♥?

      LadyNatix

      Usuń
  4. W rzeczywistości jest piękny a na Howrse taki sobie, mogli go zrobić ładniejszego.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam kucyka walijskiego sekcji A o imieniu Pegaz <3 maści jasnosiwej. Bardzo dobrze sprawdza się w skokach. Ma zaledwie 118cm wzrostu a w korytarzu może nawet skoczyć 130cm :) Naprawdę ubustwiam tą rasę chociaż by dlatego ,że są naprawde wierne (że tak się wyraże ) kuc walijski może zostać towarzyszem, przyjacielem do końca życia. A tak po zatym są naprawde słodziutkie i mają potencjał do skoków a po zatym są bardzo zwinne i szybkie a niektóre wytrzymałe <3

    OdpowiedzUsuń